Prečítajte si, čo všetko sa pri predaji a kúpe nehnuteľností môže stať a stalo sa, a prečo je bezpečnejšie predávať a kupovať prostredníctvom realitnej kancelárie, alebo skúseného realitného makléra.

03.11.2020

Prečítajte si, čo všetko sa pri predaji a kúpe nehnuteľností môže stať a stalo sa, a prečo je bezpečnejšie predávať a kupovať prostredníctvom realitnej kancelárie, alebo skúseného realitného makléra.

Pozemok na pozemku, alebo sused neprajník.
Predával som dom v Závodí aj s pekným pozemkom cca 1000m2. Nanešťastie sa uprostred pozemku nachádzala parcela o výmere asi 80m2, ktorá nepatrila predávajúcim. Parcelu vlastnil sused, ktorý nemal s predávajúcimi práve najlepšie vzťahy. Vinil ich z toho, že ho ukrátili pri dedičskom konaní o podiel na dome. Vzťahy boli úplne nepriateľské a sused odmietal pozemok predať. Našli sme kupujúceho, ktorý chcel dom kúpiť, no mal podmienku, aby pozemok bol vysporiadaný. Vylúčil som teda z komunikácie predávajúcich a oslovil som suseda s priamou ponukou na odkúpenie jeho parcely. Ukázalo sa, že sused chce parcelu predať ale nie predávajúcim, kvôli zlým vzťahom ktoré medzi nimi panovali. Predaj teda prebiehal nasledovne: So susedom sme sa stretli u notára, podpísali kúpnu zmluvu a odkúpili od neho v hotovosti jeho parcelu. Pol hodiny nato sme podpísali kúpnu zmluvu na kúpu domu. Kupujúci sa tak stal vlastníkom celého pozemku a všetky strany boli spokojné.

Rozzúrená manželka sa hlási o majetok.
Predal som luxusný dvojizbák na Bulvári za pomerne vysokú cenu. Byt nebol zaťažený žiadnou ťarchou a výlučným vlastníkom bol na liste vlastníctva uvedený predávajúci. Obchod prebehol hladko, predávajúci obdržal peniaze, odovzdal kupujúcemu byt a ten sa do neho nasťahoval. Na moje veľké prekvapenie som pri kontrole katastrálneho konania zistil, že bolo prerušené. Keď som pátral po tom čo sa stalo, zistil som u zodpovedného pracovníka na katastri, že konanie bolo prerušené na žiadosť právnika bývalej manželky predávajúceho. Ukázalo sa, že byt bol nadobudnutý počas manželstva a teda bol v čase predaja v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Na liste vlastníctva táto skutočnosť nebola uvedená a predávajúci sa o tom akosi "zabudol" zmieniť. Manželka sa teda touto cestou dožadovala vyplatenia polovice svojho majetku. Aby vec bola ešte trocha viac komplikovaná, kupujúci hradil časť kúpnej ceny prostredníctvom hypotekárneho úveru a hrozilo, že hypotekárna banka bude žiadať peniaze späť. Požiadal som kataster, nech katastrálne konanie zatiaľ nezastavuje, spojil som sa s právnym zástupcom predávajúceho a ten začal okamžite riešiť vzniknutú situáciu s právnikom jeho bývalej manželky. Zároveň som požiadal hypotekárneho poradcu, aby cez svoje kontakty v banke ubezpečil zodpovedných pracovníkov, že situáciu riešime a čoskoro aj vyriešime. Prežil som niekoľko dní v napätí a telefonickými hovormi so všetkými stranami. Nakoniec sa právnici exmanželov predávajúcich dohodli na vysporiadaní. Predávajúci vyplatil manželku, jej právnik stiahol žiadosť o zastavenie katastrálneho konania. Katkastrálne konanie prebehlo v poriadku, kupujúci bol zapísaný ako nový vlastník a býva spokojne v byte dodnes.

Ako som predal byt na rušnej križovatke.
Predával som krásny trojizbový byt v novostavbe. Byt nemal chybu, pekné priestranné izby s veľkými oknami, krásna kúpeľňa, moderne vybavená nová kuchynská linka. byt mal len jednu malú, no podstatnú chybičku krásy. Nachádzal sa totiž na prvom poschodí domu hneď nad rušnou križovatkou. Denne prejdú pod oknami stovky automobilov, autobusov a trolejbusov. Bolo mi jasné, že napriek dobrej cene sa byt bude na bývanie predávať ťažko. Rozšíril som preto inzerciu aj do kategórie administratívnych a komerčných objektov. Hoci nás to stálo nejaké peniaze za inzerciu navyše, vyplatilo sa. V priebehu niekoľkých dní sa ozvala nezisková organizácia, pomáhajúca deťom v núdzi, ktorá práve hľadala nové sídlo a kancelárie, kde by mohla pracovať so svojimi klientmi. So správcom bytom sme dohodli súhlas s prevedením bytu z bytového na nebytový priestor, pripravili sme potrebné zmluvy a a onedlho sa organizácia sťahovala do svojho nového sídla.

© 2017 Roman Kolovrátek: Realitný maklér. Romdom s.r.o., Predmestská 30, Žilina, 010 01
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!